Kan sulandırıcı bitkiler

Kan sulandırıcı bitkiler

Bedenimizdeki tüm hücreleri bir şebeke suyu gibi sulayan kanın akımı mutlaka belli bir kıvamda olması gerekmektedir. Bu kıvam, ne bir limonata gibi çok sulu, ne de muhallebi gibi çok katı olmalıdır. Şayet kanınız çok katılaşmaya ve pıhtılaşmaya başladıysa doktorunuz size kan sulandırıcı ilaç reçete eder. Doktorların en çok reçete ettiği kan sulandırıcı ilaçlar; Aspirin, Coumadin, Xarelto, Eliquis, Pradaxa, Coumadindir.

Kan sulandırıcıların vazifesi kan pıhtılaşmasında görev alan hücrelerin birbirine yapışmasını engellemek ve kanın daha akıcı hale gelmesini sağlamaktır.

İşte Uzmanların bildirdiği doğal kan sulandırıcı besinler;

Sarımsak
Sarımsak en etkili doğal kan sulandırıcılardandır. Kanı sulandırıp vücut içinde akışını rahatlatır, böylece kalp krizi riskini azaltır ve yüksek tansiyonu düşürür.Sarımsağın tüm bu özellikleri içerdiği allium, ve allikin ismindeki bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Sarımsak ayrıca antioksidan özellikleriyle vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemede yardımcı olur. Günde 1-2 diş sarımsağı minik minik kesip hap gibi yutabilirsiniz.

Kırmızı biber
Toz kırmızı biber de doğal kan sulandırıcılar arasında yer alır. Kırmızı biberde bulunan kapsaisin adlı madde kan dolaşımını destekler ve kanda pıhtılaşmayı önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda arterleri ve kılcal damarları da güçlendirir. Toz kırmızı biber ayrıca kan basıncını normalleştirir ve kolesterol ile trigliserid düzeylerini düşürür.

Zencefil
Zencefil, Asya, Hint ve Arap mutfaklarında sıklıkla kullanılan sağlığa pek çok faydası olan kalın ve yumuşak köksaplı bir bitkidir. Bu bitkinin köksapından elde edilen ve baharat olarak kullanılan toza toz zencefil denir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, zencefilin mide bulantısı, ishal, mide üşütmesi, artrit ve kalp rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı bir baharat olduğunu bildiriyor.Zencefilin bir diğer önemli özelliği de anti-inflamatuar içeriği sayesinde kan sulandırıcı ve iltihap giderici olmasıdır.

PAYLAŞ: